Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

STAR - STreet ARt

Utworzono dnia 31.03.2022
 
Z radością ogłaszamy, że przystąpiliśmy do programu STAR - STreet ARt, który jest współfinansowany ze środków programu "Europa dla Obywateli Unii Europejskiej"/ Europe for Citizens Programme of the European Union. Jesteśmy jedynym miastem-przedstawicielem z Polski, a oprócz nas w programie bierze udział 14 innych europejskich państw takich jak: Włochy, Albania, Niemcy, Czechy, Francja, Holandia, Kosowo, Portugalia, Bośnia i Hercegowina, Słowenia, Rumunia i Litwa.
Dzięki współpracy z ALDA - European Association for Local Democracy i operatorem projektu STAR, naszym partnerem z włoskiego miasta Arcugnano, w naszym Miasto Jawor powstanie pierwszy profesjonalny, artystyczny mural. Koordynatorem projektu z ramienia Jaworskiego Ośrodka Kultury jest Menadżer Artystyczny JOK - Maja Szatkowska. Do współpracy zaprosiliśmy rodzimych artystów - Łukasz Gierlak /artist/, Macieja Fuglewicza, Piotra Kądziołkę, Kornel Korek Jaskólski a także Samoorganizację Artystyczną Zamek Nadaje. Odbyło się też pierwsze spotkanie z władzami miasta w celu wyboru potencjalnie możliwych ścian do adaptacji.
 
      
 
Głównym założeniem projektu STAR- STreet ARt jest realizacja finalnego muralu w mieście, szczególnie w miejscach zapomnianych, a być może nawet odbieranych przez mieszkańców jako miejsce niebezpieczne. Duże znaczenie ma tu także integracja lokalnej społeczności i wspólna praca nad finalnym efektem. Projekt będziemy realizować poprzez trzy kroki - pierwszym jest wybór lokalizacji w drodze publicznej ankiety wśród mieszkańców miasta (już wkrótce udostępnimy ją Państwu tu, na Facebooku oraz poprzez stronę www.jok.jawor.pl) i zaproponujemy możliwe lokalizacje do wyboru) oraz warsztaty aż po finalny event - powstanie muralu. 26 marca pod okiem Piotra Kądziołki odbyły się pierwsze warsztaty z technik artystycznego malowania na ścianie, w której udział wzięła jaworska młodzież z #jokteamjawor, Akademii Młodego Aktora - działających przy Jaworskim Ośrodku Kultury, osoby współpracujące z Klubem Piast oraz grupa Wernisaż. Warsztaty pod nazwą "Let,s Change Something!" możliwe były dzięki uprzejmości prywatnego właściciela nieruchomości przy ul. Parkowej (zaraz przy wejściu do Parku Miejskiego w Jaworze), za co serdecznie dziękujemy, a tematem przewodnim była intencja pokoju na świecie. Młodym artystom serdecznie gratulujemy i dziękujemy, a wszystkich chętnych do malowania na legalu, zwłaszcza tych posiadających już minimalne doświadczenie w graffiti zapraszamy do naszej grupy projektowej. Zgłoszenia przyjmowane są na adres malgorzata.fuglewicz@jok.jawor.pl a szczegółowych informacji można zasięgnąć pod numerem telefonu 768702878. Serdecznie zapraszamy i nastawiajcie uszu, bo za moment kolejne informacje o postępach prac w projekcie.