Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Bardzo Młoda Kultura w Jaworze!

Utworzono dnia 15.05.2023
Bardzo Młoda Kultura to program dotacyjny Narodowego Centrum Kultury, który wspiera przedsięwzięcia z obszaru edukacji kulturowej. W 2023 roku dofinansowanie uzyskają angażujące inicjatywy skierowane do młodzieży z Jawora. Pula środków to 20 000 zł. W czerwcu odbędą się trzydniowe szkolenia dla zainteresowanych uzyskaniem dotacji.
Bardzo Młoda Kultura wspiera finansowo i merytorycznie oddolne inicjatywy z obszaru edukacji kulturowej. Na Dolnym Śląsku operatorem regionalnym na lata 2023-2025 jest Centrum Kultury Agora,którego lokalnym partnerem został właśnie Jaworski Ośrodek Kultury, dołączając do ogólnopolskiej sieci BMK!
Zajmujesz się kulturą? Działasz lokalnie? Uczysz w szkole lub pracujesz z młodzieżą? Działasz w sektorze organizacji pozarządowych? Po prostu masz pomysł na inicjatywę cenną dla Twojej społeczności i chcesz ją realizować z młodzieżą? Jeśli tak, zapraszamy do Bardzo Młodej Kultury!
Centrum Kultury Agora, w partnerstwie z Jaworskim Ośrodkiem Kultury, zaprasza osoby i grupy zainteresowane uzyskaniem dotacji do udziału w trzydniowych szkoleniach Laboratorium Lidera. Uczestnictwo jest warunkiem udziału w programie i aplikowania o grant.
Harmonogram Laboratorium Lidera
Miejsce: Europejskie Centrum Młodzieży Euroregionu Nysa, Ul. Parkowa 5, 59-400 Jawor
Zapisy>>> https://www.bmkdolnyslask.pl/index.php/laboratorium-lidera/
7 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Diagnoza potrzeb czyli co i jak planować, by zainteresować lokalną młodzież
Analiza środowiska społecznego jest niezbędna do stworzenia skutecznego projektu inicjatywy. Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się, jak przeprowadzić diagnozę potrzeb i zasobów lokalnych po to, by każdy projekt wychodził naprzeciw oczekiwaniom młodych osób, a także rozpoczną pierwsze prace merytoryczne pod okiem specjalistki. Warsztat poprowadzi Maria Zięba - diagnostyka w programie „Dom Kultury + Inicjatywy Lokalne”.
15 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Od potrzeb do pomysłu na działanie
16 czerwca / godz. 10.00 – 16.00
Od pomysłu do realizacji

Celem warsztatów jest przygotowanie liderów lokalnych do realizacji projektów społecznych i ich ewaluacji. Podczas warsztatów uczestnicy poznają metodę Design Thinking, czyli proces projektowania rozwiązań, który opiera się na głębokim poznaniu potrzeb odbiorcy. Korzystając z proponowanej metody, stworzą koncepcje własnego projektu. Ewa Suchożebrska i Aleksandra Bolek - specjalistki z pracowni "Beyond Lab" Fundacji Emma odpowiedzą na pytania i ewentualne wątpliwości, a także w sposób aktywny będą wspierać merytorycznie powstawanie wniosków o dotacje, także po zakończeniu warsztatów.
Pula środków dla projektów z Jawora to 20000 zł. Maksymalne dofinansowanie dla jednej inicjatywy wynosi 10000 zł. Czas na realizacje dotowanych działań to ponad dwa miesiące (od 1 sierpnia do 15 października 2023 roku). Program Bardzo Młoda Kultura wykorzystuje edukację kulturową do inicjowania pozytywnych zmian społecznych w środowisku lokalnym. Celem jest inspirowanie kreatywnych, sprawczych i innowacyjnych działań młodych osób, a także kształtowanie w nich istotnych społecznie wartości, jak: współpraca, zaufanie społeczne czy odpowiedzialność. W 2023 roku dofinansowanie uzyskają przedsięwzięcia związane z młodymi ludźmi w wieku od 14 do 24 lat. Oczywiście liderami mogą być również osoby starsze, które przeprowadzając inicjatywę chcą współdziałać z młodzieżą. Zwycięskie wnioski zostaną wyłonione w drodze konkursu.