Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

STAR (STeet ARt)

Utworzono dnia 07.09.2022
"Projekt realizowany był na poziomie lokalnym i międzynarodowym, w ramach którego odbyły się 4 wydarzenia o charakterze międzynarodowym, tj.  we Włoszech (Arcugnano, lipiec 2021), Portugalii (Lizbona, październik 2021), Kosowie (Peja, kwiecień 2022) i Holandii (Amsterdam, maj 2022). Wydarzenia te miały na celu budowanie sieci między miastami europejskimi i dzielenie się najlepszymi praktykami w zakresie wykorzystania sztuki ulicznej do rewitalizacji zmarginalizowanych obszarów miejskich i zwiększenia udziału obywateli.
Na poziomie lokalnym każdy z partnerów realizował  projekt za pomocą 3 kroków, mających na celu  zaangażować mieszkańców i młodzież szkolną w projektowanie murali street artowych oraz w wyrażanie opinii na tematy związane z projektem. Celem tych działań było również zwiększenie włączenia społecznego i aktywnego uczestnictwa obywateli, promocja edukacji poza formalnej oraz podnoszenie świadomości w zakresie etycznych tematów projektu."

https://www.youtube.com/watch?v=QN124jhWeoY

"Jawor, jako partner reprezentujący stronę polską w projekcie zrealizował następujące wydarzenia:
1.    26 Marzec 2022 – warsztaty „Let”s Change Something”, podczas których jaworska młodzież szkolna namalowała mural „Make Art. No War” (ściana garażu przy wejściu do Parku Miejskiego od ulicy Chopina)."
 
 
2.    07 Maj 2022– warsztaty „Hip-Hop Hurray”, podczas których powstał mural-ścianka, przedstawiający anielskie skrzydła z napisem „Miłość uskrzydla” oraz graffiti na starej, betonowej i zapomnianej scenie w kształcie kolorowego, wielofunkcyjnego
 smoka. Wybór konkretnego projektu na to graffiti był niezwykle trudny, bowiem dzieci podczas warsztatów miały wiele świetnych pomysłów. W efekcie namalowaliśmy wspólnie smoka, na którym dzieci chętnie bawią się w berka czy też takie zabawy jak: gra w kapsle, kto policzy kropki, kto nadepnie na linię i wiele innych, do których same za sprawą swojej niewyczerpanej kreatywności ustalają zasady (Ośrodek „Jawornik”).


3.    8 Maj 2022 – warsztaty i impreza podsumowująca projekt pod nazwą „Breakfast at Banksy’s”, podczas której powstał wielkoformatowy mural pt. „Matka Natura” w wykonaniu artysty Łukasza Gierlaka. Liczni przybyli mieszkańcy i obywatele Ukrainy mogli dołączyć do działań artystycznych i wspólnie, całymi rodzinami pomalowali schody w kolorowe pasy, które ostatecznie ozdobił napis „Zacznijmy od nowa krok po kroku. Natura tak postępuje każdego roku”. Na koniec wydarzenia nasza nowa letnia scena ze smokiem, ku uciesze publiczności, gościła legendy polskiego hip hopu -  Abradaba, Rahima i Kleszcza, a także tancerzy breakdance oraz pokaz Dj’ski z winyli w stylu house.
 
 
 
 

 
       
 

  

 

ZAŁĄCZNIKI:

  • Raport
    Utworzono dnia 08.09.2022, 08:46